12.04.2018 – Warsztaty z Mediacji i Negocjacji z dr. Łukaszem Stachem

W ubiegły czwartek mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach z mediacji i negocjacji, prowadzonych przez eksperta w tej dziedzinie – dr Łukasza Stacha. Na warsztatach zapoznaliśmy się ze standardowymi zasadami i warunkami jakich należy się trzymać w negocjacjach i mediacjach. Poznaliśmy różne ich rodzaje w tym między innymi padło kilka słów o tej bardziej skomplikowanej policyjnej.
Po warsztatach wiemy już że są dwa style negocjacji:
a) Taki 0:1 „wszystko albo nic”, który wiąże się między innymi z takimi ryzykami jak nie całkowita porażka, bądź nieprzyjęciem postanowienia przez stronę przegraną czy próby jego sabotażu
b) styl wygrany:wygrany, taki który pozwala dojść do konsensu, w którym każda ze stron ma możliwość zyskania czegoś dla siebie. Tzw. sztuka upieczenia większego ciastka

Negocjacja = rozwiązanie konfliktu

Do każdej negocjacji należy się prawidłowo przygotować, jest to jej najważniejszy etap (obejmujący listę celów, argumentów, granice ustępstw, oraz dający możliwość zgłębienia wiedzy w jakimś temacie). Następnym etapem jest otwarcie rozmów po którym można przejść już do właściwego etapu negocjacji prowadzących do zamknięcia i wcielenia w życie ugody.

Najważniejszą rzeczą którą udało nam się ustalić było: stwierdzenie że zakończenie negocjacji bez dojścia do porozumienia czyli ich zerwanie nie zawsze jest porażką. Nie należy negocjować za wszelką cenę, czyli nie zgadzamy się na warunki których nie jesteśmy w stanie zaakceptować.
Należy pamiętać o tzw. BATNA – najlepszej alternatywie wynegocjowanego porozumienia.

Za nami pierwsza część spotkania i już nie możemy doczekać się następnego, na którym wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.