KONFERENCJA NAUKOWA W SANDOMIERZU 22-25.04.2018r.

31306995_1949653401775064_4781918571917737984_nChcielibyśmy się podzielić z Wami relacją z dwóch Konferencji o zasięgu ogólnopolskim, które odbyły się w Sandomierzu w ciągu 3 dni przy ul. Mariackiej 9 w Budynku Kurii/ Instytutu Teologicznego. Koniecznie trzeba zaznaczyć iż inicjatorem, a zarazem organizatorem tak wielkiego wydarzenia był dr Damian Gil – karnista, mediator, pracownik Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii  na Uniwersytecie Pedagogicznym! W rolę prelegenta oraz prowadzącego panel konferencji wcielił się również pracownik naszego Instytutu- dr Marcin Sala-Szczypiński, który wykłada na Naszym Uniwersytecie. Swoją obecnością i pobytem w Sandomierzu zaszczycił także prof. zw. dr hab. Andrzej K. Piasecki – dyrektor IPAiE, który otwierał konferencje oraz dumnie reprezentował Kraków. Naszych 6 przedstawicieli miało przyjemność również uczestniczyć w konferencjach reprezentując Koło Naukowe Follow UP a, także IPAiE Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie! 31389374_1949653168441754_6266019790628847616_n

To niezwykłe wydarzenie spotkało w jednym miejscu praktyków, wybitnych uczonych: profesorów, sędziów, biegłych sądowych, doktorów, magistrów z całej Polski! Nie zabrakło również Nas – studentów oraz przedstawicieli Stalowowolskiego Koła Naukowego Studentów Prawa „Viribus Unitis” na KUL, którzy pełni doświadczenia z lat ubiegłych, współorganizowali to kilkudniowe spotkanie. Ponad to przed całym wydarzeniem mieliśmy okazję wraz z przewodnikiem poznać Sandomierz od strony historycznej i kulturowej! Zwiedziliśmy Ratusz Sandomierski oraz słynną bramę Sandomierską i jej podziemia.

Dzień 1

Tematem pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej było „W obliczu reformy sądownictwa w Polsce. Główne problemy przebiegu postępowań sądowych”. W tym dniu mieliśmy przyjemność wysłuchać 21 wystąpień podzielonych na 3 panele! Pierwsze z wypowiedzi należało do prof. dr hab. Maciej Rogalski (Uczelnia Łazarskiego), „Prawo do obrony a odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań”, nie zabrakło także wystąpienia Naszego dr Marcina Sali – Szczypińskiego (IPAiE UP Kraków) – „O szkodliwości owoców zatrutego drzewa” oraz organizatora dr Damiana Gila, który wygłosił swój referat na temat: „Rzecz o usilnym utrzymywaniu fasadowych regulacji Kodeksu postępowania karnego”.

Po każdym z paneli nie zabrakło żywiołowej dyskusji na poruszane przez uczonych tematy. My jako studenci mieliśmy możliwość wsłuchania się we współczesne problemy sądownictwa i ewentualne poprawki jakie powinny zostać wniesione aby można było je usprawnić – a co najważniejsze z ust tak wybitnych osób oraz zahartowanych praktyków.

Pierwszego dnia konferencji razem z Dyrektorem IPAiE Profesorem Piaseckim odwiedziliśmy sandomierskie liceum ogólnokształcące aby zachęcić studentów do podjęcia nauki na uczelni wyższej. Towarzyszył nam również student prawa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który opowiedział o swoich doświadczeniach i aktywnościach na uczelni jako przyszły prawnik.

Po zakończeniu obrad zostało zorganizowane wspólne ognisko dla uczestników Konferencji na Pl. Św. Wojciecha 1, tereny przy Kościele Św. Józefa w Sandomierzu. Tu nadarzyła się okazja aby porozmawiać z uczonymi i praktykami w mniej oficjalnej odsłonie – poznać tajniki ich pracy, a także opinie na wybrane tematy.

Dzień 2

Od godz. 10.00 w budynku Kurii po ciepłym przywitaniu ze strony prof. zw. dr hab. Andrzej K. Piasecki dyrektora IPAiE rozpoczęliśmy drugą Ogólnopolską Konferencję pt.: „Rola biegłych we współczesnych postępowaniach sądowych”. Przede wszystkim mieliśmy zaszczyt wysłuchać prof. dr hab. Piotra K. Sowińskiego, który zaprezentował temat „Powoływanie biegłych w celu wydania opinii pod kątem przesłanek obrony obligatoryjnej wymienionych w art. 79 § 1 pkt 2 oraz 3-4 i § 2 k.p.k.” Poruszono bardzo dużo zagadnień, które wymagają doprecyzowania przez polskiego ustawodawcę. Ponad to prelegenci wskazywali rozwiązania jakich można się podjąć aby zwalczać błędy i niedoskonałości w prawie, w zakresie problemów związanych z pracą biegłych jak również przewlekłością tego procesu.

Po całym dniu spędzonym na Konferencji, wysłuchując wypowiedzi prelegentów, czekał nas wyjątkowy punkt programu! Mieliśmy niesamowitą przyjemność i okazję uczestniczyć w pierwszej i oficjalnej promocji najnowszej książki Dyrektora Naszego Instytutu- Prof. Dr hab. Andrzeja K. Piaseckiego. Książka nosi tytuł: „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018”. Czy nie brzmi ciekawie?               Warto dodać, że książka ta, jest swoistym upamiętnieniem 100-lecia Odzyskania Niepodległości! Na spotkaniu pojawiła się lokalna społeczność Sandomierska, która bardzo chętnie udzielała się we wspólnej rozmowie i dzieliła własnymi przemyśleniami na temat największych sukcesów i porażek ostatniego stulecia Polski. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Profesorowi za sukces wydania kolejnego solidnego i rzeczowego dzieła literackiego.

 Dzień 3

Ciąg dalszy konferencji rozpoczął się z samego rana, tym samym pobudził nasze umysły do myślenia, gdyż na samym początku swoją wypowiedź na temat: „Wpływ procesu opiniowania na czas trwania postępowania. Wybrane zagadnienia” we własnej osobie – wygłosił sędzia Zygmunt Drożdżejko! (SR dla Kraków N.H.) Zaraz później mieliśmy możliwość wysłuchania naszego rówieśnika, który jako jedyny odważył się stanąć w szranki z kadrą dydaktyczną i podjął się swojego pierwszego wystąpienia na konferencji naukowej. Student IPAiE UP w Krakowie – Patryk Chmielarz w swojej wypowiedzi omawiał „Prawidłowe zasady współpracy biegłego z sądem w postępowaniu cywilnym”. Było to zapewne niezapomniane wrażenie dla Naszego kolegi, a zarazem motywujące wystąpienie dla pozostałych studentów.

Na sam koniec nastąpiła wypowiedź biegłej dr Małgorzaty M. Żołny z Pracowni Kryminalistyki w Jędrzejowie na temat: „Biegły magikiem czy magik biegłym, czyli rzecz o „poszukiwaniu dowodów”. Pani dr opowiedziała o trudności pracy biegłych, broniąc zarazem tej specjalizacji. Konferencja poruszała problematykę pracy biegłych z tego też powodu wynikła żywiołowa dyskusja między uczestnikami konferencji, a biegłą dr Żołną. Nie zabrakło również głosów studentów, którzy także podzieli się swoimi uwagami oraz kierowali zapytania w stronę praktyków. Konferencja ta nie mogła zakończyć się lepiej, ponieważ zrodziła w nas refleksje i pomysły na kolejne tematy prac naukowych, zostawiając za sobą ślad w naszych umysłach.

Wspólnie z Profesorem Piaseckim odwiedziliśmy drugie już podczas wizyty w Sandomierzu liceum ogólnokształcące, które dr Damian Gil darzy wielkim sentymentem, ponieważ spędził w nim niezapomniane lata ucząc się i poznając wspaniałych ludzi. Profesor wprowadził uczniów w temat wyborów w Polsce oraz zachęcał do poszerzania swojej wiedzy poprzez ciągłą naukę, ponieważ „warto się uczyć całe życie!” Zachęcając do podjęcia studiów i kontynuowania nauki po liceum, zapraszał wraz z Nami do studiowania na Naszej Krakowskiej uczelni, szczególnie kierunków praktycznych, takich jak prawo czy administracja, które dają ogromną perspektywę na przyszłość. Nasi koledzy również opowiedzieli jak wygląda studiowanie z ich perspektywy i jak godzą np. pracę ze studiami dziennymi czy udzielanie się w Kole Naukowym. Zdjęcia opowiedzą najlepiej jaka atmosfera panowała podczas spotkania z licealistami. Bardzo dziękujemy dr Damianowi Gilowi za możliwość zaproszenia studentów na studia do Krakowa oraz dyrekcji liceum za miłe przyjęcie.

 

Reasumując pragniemy serdecznie podziękować Panu dr Damianowi Gilowi za tak piękną inicjatywę i za pełną profesjonalizmu organizację i przebieg konferencji. Wielkie oklaski dla Pana prof. zw. dr hab. Andrzeja K. Piaseckiego za wydanie nowej książki i powiększenie swojego dorobku naukowego oraz poświęcony czas na przyjazd do Sandomierza. Pomoc Pana Profesora jest nieoceniona! 31337755_1949636875110050_1442651082042900480_n

Jako studenci IPAiE UP jesteśmy pod wrażeniem całości wydarzenia! Rozpiera Nas duma będąc pod skrzydłami tak wspaniałej kadry dydaktycznej. Koło Naukowe Follow UP z tego miejsca zachęca wszystkich do brania udziału w takich wydarzeniach jak to, którego mieliśmy okazję doświadczyć i które na pewno zaowocuje w przyszłości. Nam na pewno zostaną w pamięci treści, które mogliśmy wynieść z Budynku Kurii w Sandomierzu i nie tylko.. 31417115_1949652931775111_2079658344800321536_n

Bardzo dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie organizatorowi, dyrektorowi IPAiE, a także studentom KUL Stalowowolskiego Koła Naukowego Studentów Prawa „Viribus Unitis”.

Do  zobaczenia w przyszłym roku! 31440222_1949653215108416_3781601704923889664_n

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.